Dzień z Ignacym Łukasiewiczem

W dniu 29 lutego 2024 roku korzystając z zaproszenia Prezesa Fundacji Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – Pani Magdaleny Kopacz oraz Dyrektora Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce – Pani Barbary Olejarz we współpracy z wolontariuszami ORLEN OIL w Jedliczu i Stowarzyszenia Aktywni Razem wzięliśmy udział w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza na świecie i czynna do dzisiaj kopalnia ropy naftowej.
W otoczeniu muzeum, zajmującym powierzchnię 20 hektarów, mogliśmy zobaczyć unikatowe urządzenia wykorzystywane w przemyśle naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Spacerując alejkami mogliśmy przenieść się do czasów, kiedy jeszcze nie było prądu, a ropa naftowa nazywana była czarnym złotem.
Mogliśmy także przeprowadzić doświadczenia. Pojawiły się tematy z fizyki , chemii, geografii, historii, np. olej skalny – ropa naftowa, poszukiwania, wydobycie, eksploatacja, kopalnia ropy.
Pobyt w Muzeum przybliżył nam postać wybitnego wynalazcy – Ignacego Łukasiewicza, który jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa, dążąc jednocześnie do rozwoju przemysłu naftowego.
Po zakończonym zwiedzaniu otrzymaliśmy upominki, które wręczyli nam: Wójt Gminy Chorkówka – Pan Grzegorz Węgrzynowski, członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego – Pan Marcin Józefowicz oraz z ramienia Muzeum Specjalista ds. Obsługi Klienta – Pani Barbara Guzek.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.